Světový den pomoci malomocným

Světový den pomoci malomocným
Světový den pomoci malomocným
Již 68 let si v poslední lednovou neděli připomínáme, že tu stále ještě jsou lidé, kteří trpí biblickou nemocí: Leprou.

U příležitosti Světového dne malomocných celebroval Mons. Jan Balík, prezident Likvidace lepry, mši svatou z kaple Telepace.

Roku 1869 norský mikrobiolog Hansen identifikoval bakterii lepry. Za 152 let jsme ušli veliký kus cesty. Přes veškerou naši snahu, jsme ještě malomocenství nebyli schopni totálně vymýtit. Lepru jsme dokázali potlačit a díky rozvoji společnosti se z této nemoci stala okrajová záležitost. I tak se nám každým rokem podaří objevit na 220 tisíc nových nemocných. Miliony lidí si nesou stopy této nemoci v podobě poškozených nervů, končetin a psychických potíží. Svou nemoc musí skrývat, protože se jich lidé štítí a tím je nutí žít někde na okraji.  

Organizace Likvidace lepry již skoro tři desetiletí pomáhá lidem, které sužuje lepra a tím jim doslova ničí život. Mnoha lidem z České a Slovenské republiky, které nazýváme přáteli LL, není život těchto nemocných lhostejný a pouze díky jejich podpoře jim může být předávána naděje, že se uzdraví. Díky několika tisícům dobrých lidí je možné vykonat ve světě hodně dobra.