Léky i pro rodinu malomocného

V Evropě známe lepru – malomocenství už jen z četby Bible. V mnoha zemích třetího světa je ale tahle nemoc stále velkou hrozbou, což tuto neděli připomněl Světový den lepry. Naději ale přináší nový způsob léčby.

Díky mnoha organizacím, jako je například česká Likvidace lepry, se daří nacházet nemocné a poskytovat jim potřebné léky. Ty jsou účinné a levné, nevýhodou je, že léčba trvá poměrně dlouho. Snahou organizací, které s leprou bojují, je proto nyní zamezení šíření nákazy. V posledních dvou letech tak testovali lék Rifampicin (antibiotikum), který ale nedostává nakažený leprou, ale lidé, kteří s ním žijí a jsou nejvíce ohroženi přenosem nákazy.

Jak to celé funguje? Jakmile se v terénu podaří diagnostikovat lepra, pacient okamžitě dostane klasickou léčbu (kombinaci silných antibiotik označovanou jako MDT). Lidé v jeho okolí jsou pak vybízeni k tomu, aby užívali zmíněný Rifampicin, lékaři jim ho samozřejmě zajistí. V zemích, které se s leprou potýkají, je totiž problém opatřit si i mnohem běžnější léky. „Z našich poznatků vyplývá, že tato léčba snižuje riziko přenosu nákazy o 50 – 60%. Je to proto pro nás nová strategie, jak pomoci lidem v okolí nakaženého,“ potvrzují zástupci Nadace Novartis, která se zabývá bojem s leprou.
Program léčení lidí v okolí nakaženého označují jako LPEP program. Nejprve ho vyzkoušeli v Indonésii, poté v Indii, Barmě, Tanzánii a na Srí Lance. Kromě většího zaměření na okolí pacientů se mění i způsob práce zdravotníků. Vyhledávají především ty oblasti, kde se objevuje více nakažených. Nadace Novartis potvrzuje, že pro objevení těchto oblastí a účinné práce v nich jsou potřebné malé týmy expertů, které během jedné návštěvy daného místa zvládnou zařídit vše potřebné. Jde o způsob, kterým funguje česká Likvidace lepry především v Libérii. Malé týmy složené ze dvou, tří lidí vyrážejí na dvou až třítýdenní výjezdy, při kterých monitorují situaci a v případě potřeby rovnou zahajují léčbu.

 

Článek byl publikován v Katolickém týdeníku č. 2018/05
Autor: Tomáš Kutil, redaktor Katolického týdeník