Čtvrtstoletí Likvidace lepry

Na „místo činu“ se vrátila organizace Likvidace lepry. 25 let své existence oslavila tam, kde vznikla – v kostele sv. Ignáce v Praze.

„Tady, po mé levé ruce, se před 25 lety modlil Jiří Holý spolu s dalšími, co mají dělat. Jak vždycky říkával, Panna Maria je inspirovala k tomu, aby začali pomáhat lidem zasaženým touto biblickou nemocí,“ řekl během slavnostní bohoslužby P. Stanisław Góra, nynější prezident Likvidace lepry. V kázání připojil, že příběh manželů Holých, kteří se až v důchodu pustili do pomoci malomocným, ukazuje, kolik dobra může vzniknout z odpovědi na Boží volání. „Je to naplnění Ježíšových slov – zůstaňte ve mně a ponesete mnoho ovoce,“ dodal Góra. Během bohoslužby se pak modlil za všechny dárce i za Jiřího Holého, který nedávno zemřel.

Ke Sv. Ignáci přišlo i několik lidí, kteří zažili začátky Likvidace lepry, včetně manželky zakladatele. „Hledali jsme tehdy, kde pomáhat. Oslovili jsme proto několik charit v zahraničí. Z té vídeňské nás napojili na organizaci DAHW, která má s pomocí malomocným mnoho zkušeností, a začala výborná spolupráce,“ popsala Sybila Holá. 
Zazněly vzpomínky i na to, jak první úřadovnou Likvidace lepry byla sakristie u sv. Ignáce, nebo překvapení nad štědrostí dárců. Jiří Holý totiž v únoru 1992 založil bankovní účet a společně s dalšími roznesli letáky do farností, na kterých popisovali, jak chtějí nemocným pomáhat. Ke konci roku se pak šel s obavami podívat, zda tam lidé něco poslali. Nejen jemu vyrazilo dech, když zjistil, že na účtu je milion korun.
Likvidace lepry se věnuje léčbě lepry, tuberkulózy a tropických vředů buruli především v Indii, Libérii, Kolumbii a Tanzanii. V Indii vznikly díky podpoře českých dárců dvě nemocnice, které nesou jméno sv. Josefa.
 
 
Článek byl publikován v Katolickém týdeníku
Autor: Tomáš Kutil, redaktor Katolického týdeník