Česky   English

Historie lepry v Kolumbii

11.12.2014

Historie lepry v Kolumbii Neexistují důkazy o tom, že by se lepra na území dnešní Kolumbie vyskytovala v době před kolonizací. První zaznamenané případy malomocenství se objevily u osob, které si toto onemocnění přivezly odjinud, zejména ze Španělska a z Afriky. Hypotézu nelze spolehlivě ověřit, jedná se však o nejpravděpodobnější způsob, jak se lepra do Kolumbie dostala.


Na základě analýzy historických pramenů vyplývá, že se stavbou prvního leprosária na území Kolumbie bylo započato již na počátku 17. století. V roce 1605 bylo v kolumbijském městě Cartagena založeno leprosárium „San Lázaro“, první nemocnice pro malomocné v Kolumbii. Zároveň se jednalo o historicky první leprosárium v Jižní Americe. Protože kolonie byla umístěna v blízkosti centra tohoto přístavního města, začala záhy přítomnost nemocných vyvolávat nevoli místních obyvatel. Kolonie byla proto později přemístěna na jeden z pahorků za městem, který byl pojmenován San Lázaro (ostatně i nemocní leprou byli v té době označováni jako „lazaríni“).

Na novém místě měli nemocní v leprosáriu lepší podmínky, k dispozici měli své ošetřovatele i vlastního kaplana. Výskyt lepry v regionu však zůstal velmi vysoký – na konci 16. století připadalo na 20 tisíc obyvatel kolumbijské Cartageny 70 hospitalizovaných s leprou, zatímco v roce 1627 to bylo již více než 100 nemocných. (Mimochodem, podle dnešních pravidel, kdy je za limit výskytu lepry podle WHO považován výskyt 1 výskyt onemocnění na 10.000 obyvatel, by hranice byla překročena několikanásobně).
 
V roce 1785 bylo započato s výstavbou nové kolonie pro nemocné na nedalekém tichomořském ostrově Tierrabomba. V místě zvaném Caňo del Oro vzniklo leprosárium, které fungovalo nepřetržitě od roku 1790 až do poloviny padesátých let 20. století, kdy byli pacienti převezeni do leprosária v Agua de Dios. Veškeré budovy původního ostrovního leprosária zůstaly prázdné a jen několik měsíců po jejich opuštění byly vystaveny leteckému bombardování, čímž se měly zamést veškeré stopy po lepře na tomto místě. Ruiny stojí na ostrově dodnes a s ohledem na jejich pohnutou historii probíhá řízení, které by mělo vést k identifikaci zesnulých.
 
Co se týče postavení nemocných, první opatření týkající se malomocných vycházela z předpokladu, že nemocné leprou je třeba koncentrovat na určených místech. Nemocným však mělo být na druhou stranu zákonem garantováno jejich místo ve společnosti. V roce 1833 byl přijat zákon, kterým kolumbijská vláda začala zřizovat leprosária v zemi. Současně však bylo zavedeno poměrně přísné pravidlo, kdy neohlášené onemocnění leprou (včetně případu ve vlastní rodině) bylo považováno za trestný čin, za který hrozilo vězení. Malomocní byli dokonce i násilně koncentrováni v leprosáriích. Podobná opatření významně napomohla ke snížení výskytu lepry a usnadnila detekci nemocných. Přesto rozbila mnoho rodin, životů a vytvořila prostor pro diskriminaci nemocných. 
 
V 60. letech 20. století kolumbijská vláda s ohledem na vývoj statistik definovala lepru jako neinfekční chorobu, jejíž výskyt v zemi je pod kontrolou. Zároveň došlo k zavedení podpor pro výživu nemocných (obdoba našeho invalidního důchodu), díky čemuž bylo postavení malomocných ukotveno i v sociálním systému. Výzvou do budoucna však zůstává zapojení takto postižených do pracovních aktivit a zajištění smysluplného využití volného času.
 

Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému

VÍTE, ŽE…

 • Likvidace lepry působila na více než 60 místech světa?
 • Pomáháme léčit lepru v zemích jakými jsou Indie, Libérie, Kolumbie a Tanzánie? Více naleznete ZDE.
 • Likvidace lepry pomáhá léčit lepru a tuberkulózu již přes 20 let?
 • V poslední lednovou neděli si připomínáme Mezinárodní den pomoci malomocným?
 • Původce nákazy lepry (Mycobacterium leprae) objevil v roce 1873 norský mikrobiolog Hansen?
 • První zmínky o malomocenství pocházejí z Indie z období zhruba 1400 let před naším letopočtem, ale první písemně doložená lékařská zmínka je datována do období okolo roku 600 před Kristem?
 • Posledním místem v Evropě, kde jsou shromážděni a léčeni lidé nakaženi leprou, je vesnice Tichilesti, která se nachází v Rumunsku??
 • Až 95% populace má přirozenou imunitu proti onemocnění leprou?
 • Bacil tuberkulózy (Mycobacterium tuberculosis) objevil v roce 1882 Němec Robert Koch?
 • Od roku 1941 je lepra léčitelná?
 • V roce 1981 byla komisí WHO doporučena k léčbě lepry metoda Multidrug therapy (MDT), kdy se pacientům podává kombinace léků: dapson, rifampicin, chlofazimin?
 • Tuberkulóza nejčastěji postihuje plíce, ale může zasáhnout i jiné orgány?
 • Třetina lidí umírajících na AIDS umírá v důsledku infekce TBC?
 • K léčbě TBC se používá kombinace léků: isonazid, streptomycin, ethambutol, pyrazinamid a rifampicin?
 • Lepra a TBC mají velmi příbuznou sekvenci, protože jsou způsobovány bakteriemi rodu Mycobacterium.

Další zajímavosti

Pomáháte lidem v nouzi?

72% (663)

12% (115)

2% (21)

1% (11)

5% (48)

6% (58)


XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Likvidace lepry, Josefská 43/4, 118 00 Praha 1