Česky   English

Lepra? Pomáhají nemilovaným

3.5.2016

Každá pochází z jiného kontinentu a jejich životní cesty jsou velmi rozdílné. Přesto se lékařka a řeholnice společně starají o malomocné v jedné z nejchudších zemí světa – africké Libérii.

Lepra? Pomáhají nemilovaným

 
 
 Sestra Augusta při rozhovoru s pacientem a doktorka Srí Nandini se svým typickým úsměvem.
 
 
 
Jde o italskou řeholnici Augustu Galbuseru a mladou indickou lékařku Srí Nandini Krishnan. Obě pracují ve středisku Ganta, které skrze organizaci Likvidace lepry podporují čeští dárci. Sestra Augusta se zabývá chodem celého projektu, komunikuje s vládou, má na starosti finance a dbá na to, aby každý dělal to, co má. Doktorka Srí se kromě přímé péče o pacienty stará i o to, aby i ostatní zdravotníci pečovali o svěřené lidi správně a využívali co nejefektivnější metody léčby.
V Gantě se léčí nemoci, které ostatní nemocnice v zemi buď přehlížejí, nebo často neumí léčit. Kromě lepry je to ještě tuberkulóza a buruli.
Sestra Augusta patří do misijní kongregace Consolata sisters. Do Ganty přišla z Jižní Ameriky v roce 2007, v Africe předtím nikdy nebyla. „Dva roky jsem se nejprve seznamovala s celým projektem, až poté jsem za něj převzala odpovědnost,“ vypráví usměvavá řeholnice. Místní lidé jí rychle přirostli k srdci, ona i další sestry se zase brzy staly oblíbené v širokém okolí především proto, že se za všech okolností snažíly pomáhat potřebným. Což se dělo i během epidemie eboly, kdy se velká část nemocnic zavřela. Na otázku, zda ona sama nechtěla odejít, Augusta rozhodně zavrtí hlavou: „Ani jsem o tom nepřemýšlela. Byla jsem poslána k lidem a ve středisku jich zůstávalo stále dost, kteří potřebovali péči. Nemohla jsem je opustit.“
Než se epidemie dostala z hlavního města až do Ganty, vláda už doporučovala několik opatření, jak šíření nemoci zpomalit. Augusta se jich pokusila co nejvíce zavést, část zaměstnanců střediska přesto odešla. „Na nějaký čas jsme také přestali s aktivním vyhledáváním pacientů v terénu, bylo to příliš riskantní,“ dodává řeholnice.

Teprve několik měsíců působí v Gantě doktorka Srí. Přestože jí je jen 26 let, má za sebou studium medicíny v Indii a Velké Británii. „Vypadám jako Indka, ale přirozeněji se cítím v Africe. Lidé jsou tu velmi otevření a chovají se ke mně hezky,“ popisuje. Je dcerou lékaře a narodila se během jeho působení v Africe. „Vyrostla jsem v leprokolonii, takže jsem se s touto nemocí a její léčbou setkávala neustále,“ připojuje doktorka Srí.
Po konci studia pracovala s dětmi, které onemocněly rakovinou, ale cítila, že to není ta správná cesta pro ni. „Účinnou léčbu lepry známe už tolik let, přesto kvůli ní trpí stále tolik lidí. Beru to jako selhání nás lékařů. Proto jsem přišla sem a snažím se pomoci tohle změnit,“ říká mladá lékařka, jejíž práci v Libérii komplikuje stále ještě rozšířené čarodějnictví.
„Nemocní jdou mnohdy nejprve k šamanovi a jeho léčba jim často ublíží. Kromě vlastní nemoci pak musím bojovat i s následky těchto zásahů. Někdy není snadné poznat, co s nimi prováděl,“ dodává Srí Krishnan.
Svou náročnou práci má přesto velmi ráda a nelituje, že se kvůli ní musela vzdát mnoha výdobytků civilizace. „Nabíjí mě, že mohu pomáhat těm, kteří jsou jinak nemilováni a provází je silné společenské stigma,“ uzavírá. 
 
 
 
Článek byl publikován v Katolickém týdeníku č. 2016/16
Autor: Tomáš Kutil, redaktor Katolického týdeník  

VÍTE, ŽE…

 • Likvidace lepry působila na více než 60 místech světa?
 • Pomáháme léčit lepru v zemích jakými jsou Indie, Libérie, Kolumbie a Tanzánie? Více naleznete ZDE.
 • Likvidace lepry pomáhá léčit lepru a tuberkulózu již přes 20 let?
 • V poslední lednovou neděli si připomínáme Mezinárodní den pomoci malomocným?
 • Původce nákazy lepry (Mycobacterium leprae) objevil v roce 1873 norský mikrobiolog Hansen?
 • První zmínky o malomocenství pocházejí z Indie z období zhruba 1400 let před naším letopočtem, ale první písemně doložená lékařská zmínka je datována do období okolo roku 600 před Kristem?
 • Posledním místem v Evropě, kde jsou shromážděni a léčeni lidé nakaženi leprou, je vesnice Tichilesti, která se nachází v Rumunsku??
 • Až 95% populace má přirozenou imunitu proti onemocnění leprou?
 • Bacil tuberkulózy (Mycobacterium tuberculosis) objevil v roce 1882 Němec Robert Koch?
 • Od roku 1941 je lepra léčitelná?
 • V roce 1981 byla komisí WHO doporučena k léčbě lepry metoda Multidrug therapy (MDT), kdy se pacientům podává kombinace léků: dapson, rifampicin, chlofazimin?
 • Tuberkulóza nejčastěji postihuje plíce, ale může zasáhnout i jiné orgány?
 • Třetina lidí umírajících na AIDS umírá v důsledku infekce TBC?
 • K léčbě TBC se používá kombinace léků: isonazid, streptomycin, ethambutol, pyrazinamid a rifampicin?
 • Lepra a TBC mají velmi příbuznou sekvenci, protože jsou způsobovány bakteriemi rodu Mycobacterium.

Další zajímavosti

Pomáháte lidem v nouzi?

72% (672)

12% (116)

2% (21)

1% (11)

5% (50)

6% (58)


XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Likvidace lepry, Josefská 43/4, 118 00 Praha 1