Česky   English

Jak moc nás v současnosti ohrožují infekční nemoci lepra, tuberkulóza a nově také ebola?

26.9.2014

Infekční onemocnění se v minulosti stávalo pro obyvatele některých částí světa katastrofou. Nejznámějšími příklady takových chorob jsou morové epidemie v Evropě a Severní Americe, kde kromě moru řádila i epidemie neštovic a spalniček. V důsledku těchto onemocnění zemřeli desítky milionů lidí.

Jedna z nejznámějších epidemií v Evropě, na počátku 20. století (1918 – 1919), tzv. pandemie španělské chřipky, si údajně vyžádala na 21. milionů lidských životů.
Hrozby těchto nebo podobných onemocnění odstranil objev antibiotik, která pomohla výrazně omezit i malomocenství, vyskytující se zejména v severní Africe, jihovýchodní Asii, Jižní Americe, ale např. i ve Španělsku a Rumunsku (i když velmi omezeně) a dokonce i v Irsku (pacientem cizinec). Poslední jmenované výjimky však nemohou populaci v Evropě nijak epidemicky ohrozit.

Zatímco malomocenstvím nebyla Evropa výrazně zasažena (výjimkou je snad období středověku), obávané souchotiny – tzn. tuberkulóza (TBC) – si v důsledku špatných životních podmínek během 19. a 20. století vyžádaly značné oběti. Zavedené očkování výrazně omezilo výskyt TBC, přesto v současnosti každoročně umírá na TBC 1,7 milionu lidí. V Česku to bylo loni 609 osob, pětina z nich byla cizinci.
 
Závěr 20. století (80. a 90. léta) byl ve znamení zvýšeného výskytu TBC ve světě, a to v souvislosti s neustále narůstajícím počtem osob infikovaných HIV, jenž má zhoršený imunitní systém, a tudíž se mohou snadněji nakazit. Dalším problémem je výskyt nových rezistentních (odolných) tuberkulózních kmenů, které nelze vyléčit obvyklými léky. Odhaduje se, že tuto novou formu TBC má ve světě přes tři sta tisíc lidí. V nedávné době tato ještě neznámá povaha onemocnění TBC se v Evropě už vyskytuje u každého sedmého pacienta. Přizpůsobivost virů a jejich schopnost odolávat léčbě se může stát problémem, a to nejen u uvedeného onemocnění. V roce 2012 TBC v Česku podlehlo 22 lidí.
 
Aktuální hrozbou se ukazuje onemocnění ebolou, jenž je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Zatím nebyl nalezen bezpečný způsob léčby, proto je úmrtnost na nákazu velmi vysoká.  Odhaduje se, že začátkem listopadu, pokud se nepřijmou účinná opatření, by počet nakažených v západní Africe mohl dosáhnout až 20 000 osob. Epidemie smrtícího viru si zatím vyžádala téměř 3 000 obětí. Onemocnění se vyskytuje v Guinei, Sieře Leone, nejvíce je pak zasažena Libérie. Postupně se šíří do Nigérie a Senegalu. Mezi nakaženými je přes 300 lékařů, přičemž nejméně 151 z nich nákaze podlehlo.
 
 
Více o rezistentní TBC může nalézt ZDE
 
 
 
Zdroj: www.relax.lidovky.cz
Zdroj: www.novinky.cz

 

VÍTE, ŽE…

 • Likvidace lepry působila na více než 60 místech světa?
 • Pomáháme léčit lepru v zemích jakými jsou Indie, Libérie, Kolumbie a Tanzánie? Více naleznete ZDE.
 • Likvidace lepry pomáhá léčit lepru a tuberkulózu již přes 20 let?
 • V poslední lednovou neděli si připomínáme Mezinárodní den pomoci malomocným?
 • Původce nákazy lepry (Mycobacterium leprae) objevil v roce 1873 norský mikrobiolog Hansen?
 • První zmínky o malomocenství pocházejí z Indie z období zhruba 1400 let před naším letopočtem, ale první písemně doložená lékařská zmínka je datována do období okolo roku 600 před Kristem?
 • Posledním místem v Evropě, kde jsou shromážděni a léčeni lidé nakaženi leprou, je vesnice Tichilesti, která se nachází v Rumunsku??
 • Až 95% populace má přirozenou imunitu proti onemocnění leprou?
 • Bacil tuberkulózy (Mycobacterium tuberculosis) objevil v roce 1882 Němec Robert Koch?
 • Od roku 1941 je lepra léčitelná?
 • V roce 1981 byla komisí WHO doporučena k léčbě lepry metoda Multidrug therapy (MDT), kdy se pacientům podává kombinace léků: dapson, rifampicin, chlofazimin?
 • Tuberkulóza nejčastěji postihuje plíce, ale může zasáhnout i jiné orgány?
 • Třetina lidí umírajících na AIDS umírá v důsledku infekce TBC?
 • K léčbě TBC se používá kombinace léků: isonazid, streptomycin, ethambutol, pyrazinamid a rifampicin?
 • Lepra a TBC mají velmi příbuznou sekvenci, protože jsou způsobovány bakteriemi rodu Mycobacterium.

Další zajímavosti

Pomáháte lidem v nouzi?

72% (675)

12% (117)

2% (21)

1% (11)

5% (50)

6% (59)


XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Likvidace lepry, Josefská 43/4, 118 00 Praha 1